Jak vybrat tiskárnu, která odpovídá vašim potřebám?

Tiskárny se staly neodmyslitelnou součástí každodenního života v domácnostech i kancelářích. Při koupi tohoto zařízení se nejedná o nízkou investici a abyste si vybrali tu správnou, která co nejlépe vyhovuje vašim potřebám, je důležité se zorientovat v dostupných možnostech a funkcích. V tomto článku vám poskytneme přehled různých typů tiskáren, jejich technologií a důležitých parametrů, které byste měli zvážit při výběru.
Základní otázky, které by vás mohly zajímat

Než se pustíte do hledání ideální tiskárny, ujasněte si několik důležitých otázek:

Jak často a kolik stránek potřebujete tisknout?
Pokud plánujete tisknout jen několik stran týdně, vhodným výběrem mohou být cenově dostupné inkoustové tiskárny . Jsou jednoduché pro instalaci a ideální pro občasné použití. Pokud však potřebujete tisknout větší množství dokumentů, zvažte kvalitní laserové tiskárny , které jsou rychlé a mají nízké provozní náklady.

Budete tisknout barevně nebo černobíle?
Pro běžný tisk dokumentů, kde nepotřebujete tisknout barevné obrázky, dokumenty nebo fotky, postačí černobílá tiskárna, která je ekonomická a rychlá. Pokud však potřebujete více reprezentativní tisk, barevné dokumenty, grafy a podobně, pak zvažte barevnou tiskárnu. U barevné tiskárny se podívejte po dobrém rozlišení a rychlosti tisku. Důležitá je i cena barevných náplní, protože nenakupujete pouze černou barvu, ale i cyan, magenta a yellow.

Chcete, aby tiskárna zvládla i kopírovat a skenovat?
V případě, že ano, multifunkční tiskárna je ideálním řešením. Tato zařízení dokáží nejen tisknout, ale také skenovat a kopírovat dokumenty. I když jsou o něco dražší, jejich všestrannost může ušetřit místo a usnadnit vám život.


TIP: Z inkoustových tiskáren jsme si pro vás vybrali chytrou multifunkční tiskárnu Epson EcoTank L3250, která bude vyhovovat vašemu prostoru. Je vhodná pro domácí použití, ale bude vám postačovat i v menší kanceláři. Kromě funkce tisku, můžete kopírovat i skenovat. Velkou výhodou je snadné ovládání.
TIP: Naším dalším tipem je tato chytrá laserová tiskárna HP LaserJet MFP M140w, která kromě tisku plní funkce kopírování a skenování. Vyznačuje se svou jednoduchostí a velikostí – jedná se o nejmenší laserovou tiskárnu ve své třídě. Výhodou této tiskárny jsou také cenově dostupné tonery od nás ve standardní nebo vyšší kapacitě.

Užitečné funkce, na které byste se měli zaměřit

 • Barevný nebo černobílý tisk: Základní funkce tiskárny, podle které si ji vybíráte. Nezapomeňte se zaměřit i na cenově výhodně náplně pro vaši tiskárnu.
 • Skener: Pro digitalizaci papírových dokumentů, fotografií... Je možnost jej koupit i samostatně, nebo výhodněji než součást multifunkční tiskárny.
 • Kopírování: Pro rychlé vytváření kopií dokumentů. Důležitá a praktická funkce hlavně v kanceláři.
 • Oboustranný tisk: Ušetřete papír
 • Bezokrajový tisk: Ideální pro tisk fotografií a dokumentů bez okrajů, map, grafů...
 • Podpora přímého tisku: Pro tisk z USB nebo paměťových karet. Nepotřebujete počítač.
 • Fax: V případě potřeby posílání faxů. Často součást multifunkčního zařízení.
 • Tankové tiskárny: S velkokapacitními zásobníky na inkoust.
 • Displej: Zjednoduší ovládání
 • Konektivita: USB port nebo připojení přes Wi-Fi výrazně zjednoduší tisk.


Sledujte parametry

 • Spotřeba: Zvažte, jak často potřebujete čistit tiskové hlavy, protože inkoustové tiskárny mají vyšší spotřebu na údržbové cykly.
 • Náklady na tisk: Laserové tiskárny mají výrazně nižší náklady na tisk v porovnání s inkoustovými.
 • Rychlost tisku: Důležitá pro ty, kteří potřebují tisknout velké množství stránek najednou.
 • Rozlišení: Významné pro tisk fotografií a detailních grafických prací.
 • Formáty tisku: Nejčastěji A4,A5 a A6.
Typy tiskáren podle technologie

Inkoustová tiskárna
Inkoustové tiskárny patří mezi nejpopulárnější typy. Jsou cenově dostupné a ideální pro domácí použití. Zařízení disponuje nádržkami s barevnými náplněmi, nejčastěji v odstínech CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá). Po přenosu informací z počítače, notebooku nebo telefonu do tiskárny se digitální data přemění na vizuální formát a tisková hlava je precizně přenáší na papír - řádek po řádku. Inkoustovou tiskárnu doporučujeme zákazníkům, kteří netisknou velmi často a hledají kvalitní tisk za dobrý peníz.Laserová tiskárna
Laserové tiskárny jsou ideální pro ty, kteří potřebují rychlý a kvalitní tisk. Tento typ zařízení se vyznačuje ostrostí tisku dokumentů a má nižší provozní náklady. Takže jsou vhodné pro vyšší objemy. V minulosti byly často využívány ve větších provozech, resp. kancelářích, ale vývojáři jejich rozměry postupně zmenšují a cena je již také přijatelnější pro domácí využití. Laserové tiskárny jsou také odolnější při častém používání. Proces laserového tisku funguje tak, že pokud se rozhodnete svůj dokument vytisknout, tiskárna si tato data uloží do paměti a procesor tiskárny následně definuje obraz, včetně řádků, okrajů a zarovnání. Hlavní jednotka tiskárny pak řídí laserový paprsek podle zpracovaných dat a přenáší obraz na vodivý válec se selenovou vrstvou. Na místa, která jsou osvícena paprskem, se zachytí prachové částice toneru. Tyto částice se následně přenesou na papír a jsou tepelně zafixovány. Celý tento proces se uskuteční pár sekund po zadání příkazu k tisku jednoho dokumentu.Známe ještě další méně známé technologie
Mezi ně řadíme i jehličkové tiskárny, které jsou specializované na tisk textových dokumentů a jsou vhodné pro účetní podklady, bloky a jiné textové materiály. Mají vysokou přesnost, spolehlivost a dlouhou životnost. Zmíníme také termosublimační tiskárny. Ty jsou ideální pro tisk fotografických materiálů. Vytváří realistické a detailní fotografie díky speciální termosublimační technologii. Nad rámec těchto všeobecných informací se vždy doporučuje prostudovat recenze konkrétních modelů, abyste mohli vybrat tiskárnu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním.