Praktické tipy, jak ušetřit při tisku

Žijeme v době, kdy jsou tiskárny běžnou součástí našich domácností a kanceláří. Zároveň žijeme v době zdražování. Stejně jako potraviny či energie mohou narůst i náklady spojené s tisknutím dokumentů, které běžně potřebujeme. Nicméně existuje několik jednoduchých a praktických způsobů, jak ušetřit na spotřebě při tisku. V tomto článku jsme pro vás vybrali pár užitečných rad, které vám pomohou šetřit peníze a zároveň chránit životní prostředí.

Vyberte si správný Font

Na první pohled se to může zdát jako bezvýznamný detail, ale i taková drobná změna vám pomůže ušetřit, a to z toho důvodu, že různá písma používají různé množství inkoustu. Chcete-li tedy ušetřit, vyberte si písmo, které je optimalizováno pro šetření inkoustem a sledujte, jak vaše spotřeba inkoustu klesá. Například Arial je jedním z nejpopulárnějších fontů, ale používá až o 27% více inkoustu než Calibri, Century Gothic nebo klasický Times New Roman.

TIP: Mezi běžně používané nejúspornější fonty se řadí Garamond, Courier, Times New Roman nebo Century Gothic. Chcete-li ušetřit, vyhněte se fontům jako Impact nebo Cooper Black, právě tyto patří mezi nejméně úsporné.

Udržujte tiskárnu v kondici

Zaseknutí tiskárny nebo špinavé tiskové hlavy mohou způsobit, že z kazet začne vytékat inkoust nebo, což je ještě horší, způsobit poruchu tiskárny. Proto doporučujeme pravidelný servis, popřípadě zvážení koupě lepšího zařízení.
Pokud již máte starší tiskárnu (více než 5 let), zkuste popřemýšlet nad výměnou. Dnešní tiskárny vám usnadní práci. Mohou se bezdrátově připojit k vaší domácí síti, přijímat tiskové úlohy z telefonu či dokonce komunikovat. Ale hlavně jsou úspornější z hlediska spotřeby.

Nakupujte ve velkém

I když není třeba kupovat více než jednu nebo dvě kazety najednou, při plánování dopředu může dojít ke značným finančním úsporám. Některé naše kazety se dodávají ve velikosti XXL či dokonce i XXXL díky čemuž získáte více náplně najednou se slevou oproti nákupu dvou menších kazet. V naší nabídce naleznete i výhodně dvoj nebo multibalení, kde umíte ušetřit při nákupu více produktů. Takže nákup multibalení obvykle stojí méně za jedničku než nákup náplni jednotlivě. Kromě toho že „multipacky“ jsou finančně výhodnější, ušetřete i na dopravě, protože nemusíte zvýhodněně balení objednávat tak často jako byste například objednávali samotný toner. Navíc při nákupu nad 2000 Kč u nás máte zdarma.

TIP:
HP 106A W1106A XXL balení
Canon 045H - 4 Pack

Optimalizujte výstup

Některé z výchozích funkcí vaší tiskárny mohou být nastaveny na nejlepší možné rozlišení tisku, i když to nepotřebujete. Proto radíme, abyste si pravidelně kontrolovali nastavení kvality tisku a vyberte si možnost, která nejlépe odpovídá většině vaší tištěné práce. Chcete-li tisknout například fotografie nebo materiály vhodné pro reprezentativní funkci, nastavte ji na nejlepší kvalitu. Pokud ale využíváte běžný kancelářský tisk a nepotřebujete mít dokumenty vytištěné v nejlepší kvalitě, snižte si nastavení kvality tisku a ušetříte tím inkoust a vaše peníze.

TIP: Věděli jste, že mnoho černobílých tiskových úloh využívá více než jen černý inkoust? Pokud nespecifikujete „pouze v odstínech šedé“, vaše tiskárna vám může poskytovat vyšší kvalitu, než skutečně potřebujete. U úloh, které nevyžadují barvu, vypněte tyto kazety v rámci nastavení tisku.


Ještě přece jeden TIP na závěr

Nevadí vám menší text? Pokud ne, při tomto tipu ušetřete nejen inkoust, ale i papír. Tiskněte více stránek na jeden list. Jedná se o jednoduché nastavení v předvolbě tisku, kde si můžete nastavit více stránek na jeden list.